Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve Sinir Cerrahi

Beyin ve Sinir Hastalıkları

Beyin ve Sinir Cerrahisi ; Beyin, sinir, omurga ve omurilik hastalıklarının teşhisinin konulduğu ve tedavisinin cerrahi ya da cerrahi olmayan yollarla yapıldığı uzmanlık alanına denir. Nöroşirurji olarak da bilinen bu uzmanlığın alanına giren birçok hastalık bulunmaktadır. Beyin ve Sinir Cerrahisi söz konusu olduğunda  beyin cerrahisinin hakimiyeti olduğu düşünülse de bu uzmanlık birimi omurilik, omurga ve sinir hastalıklarının tanı ve tedavisini de yapmaktadır.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

fıtık tedavisi
Bel Fıtığı;

Hareketsiz yaşam, fazla kilo, yapılan ani hareketler, sigara ve alkol kullanımı gibi nedenlerle bel bölgesinde bulunan omurların arasındaki tampon görevi gören diskler yapısal değişime uğrar. Kimi zaman, bir jelle dolu olan bu silikonumsu diskler yayvanlaşır kimi zaman ise patlayarak sinirlere baskı yapar. Hastaların şiddetli ağrı çekmesine neden olan ve hayat kalitelerini azaltan bel fıtığı hastalığı beyin ve sinir cerrahları tarafından tedavi edilmektedir.

Boyun Fıtığı;

Tıpkı bel fıtığında olduğu gibi; boyun omurları arasındaki disklerin zarar görmesi ve işlevini kaybetmesi sonucu sinir köklerine baskı artması kişilerin şiddetli ağrı, uyuşukluk, güçsüzlük gibi şikayetler yaşamasına neden olur. Yaşın ilerlemesi, hareketsizlik, travma gibi sebeplerle oluşabilen boyun fıtığı tedavisi  Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanlık alanına girer.

Beyin Kanamaları;

Damarların yapısal bozuklukları, yüksek tansiyon, diyabet, travmalar ve damar tıkanıklığı gibi nedenlerle ortaya çıkabilen beyin kanamalarına acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilen beyin kanamalarının nasıl oluştuğunun belirlenmesi tedavi sürecine yol gösterecektir.

Travma Cerrahisi;

Yaşanan kazalar ya da alınan darbelerden sonra kişilerde meydana gelen bel, boyun, omurilik, beyin hasarlarına acil müdahale edilen travma cerrahisi; kişilerin sorunlarının kalıcı olmaması için gereken tüm tedavileri uygular. Zamanında, konusunda uzman olan kişiler tarafından müdahale edildiği takdirde travma yaşayan kişilerin  yaşadıkları komplikasyonlar minimize edilir.

Hidrosefali Ameliyatları;

Beyindeki sıvı hacminin artmasına bağlı olarak beyin içi basıncın çoğalması durumuna “hidrosefali” denir. Belirtileri kişiden kişiye değişir ve her yaş grubunda gözlenebilir. Sadece cerrahi yollarla tedavi edilebilen hidrosefali hastalığı beyin ve sinir cerrahisi alanına girmektedir.

Beyin ve Omurilik Hastalıkları;

Yeni doğan bebeklerde ya da çocuklarda görülebilen araknoid kistler, kafa kemiklerinde şekil bozuklukları, doğumsal spinal malformasyonlar, ensefalosel  gibi rahatsızlıklar beyin ve omurilik hastalıkları sınıflandırmasına girmektedir. Cerrahi yöntemler kullanılarak bu hastalıkların tedavisi için adımlar atılmaktadır.

Tuzak Nöropatiler;

Sinirlere binen basıncın artması ve sonrasında sinir sıkışması olarak tanımlanabilen tuzak nöropatiler sonucu kişilerde ağrı, hassasiyet ve kimi zaman hissizlik gibi şikayetler oluşmaktadır. Karpal Tunel sendromu, Ulnar sinir tuzak nöropatisi, Meraljia Parestetika, Peoneal sinir tuzak nöropatisi gibi farklı şekillerde görülebilen tuzak nöropatiler; el bileklerinde, dirseklerde, bacaklarda, ayak bileklerinde ortaya çıkabilir. Tuzak nöropati hastalıklarına sahip hastaların cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavisi yapılmaktadır.

Bel Kayması- Belde Kireçlenme;

Bel ağrılarına neden olabilen farklı unsurlar vardır. Bel ağrısı şikayeti olan hastaların tetkiklerinin detaylı olarak yapılması ve belirlenen soruna göre tedavi uygulanması gerekir. Omurganın kayıp omurilikleri sıkıştırması sonucu bel kayması adı verilen problemle karşılaşılır. Hastanın hayat kalitesini azaltıp ağrı çekmesine neden olan bu hastalık cerrahi müdahale gerektirir. Belde kireçlenme ise eklemlerin aşınması ve yıpranması olarak ifade edilebilir. Hareketleri kısıtlanan hastalar için öncelikli olarak fizik tedavi önerilir.

Yaman Cerrahi Tıp Merkezi olarak Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğimize gelen hastalarımıza en güncel teknolojileri en deneyimli cerrahlarımızla sunmaktayız. Kalıcı çözümlerimiz ve hizmet kalitemizle hastalarımızın hayat kalitelerini arttırıp sağlıklı olmaları için tüm tedavi süreçlerinde yüksek başarı hedeflemekteyiz.

 

Opening Hours

Mon - Sat

9.00 to 17.00

Mon - Sat

9.00 to 17.00

Mon - Sat

9.00 to 17.00