Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir?

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir?

Bişektomi (bichectomy) yanakta bulunan bichet yağ yastıkçıklarının (bichet fat pack) alınması ile elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak, yüzün köşelerini daha belirginleştirmek ve ters üçgen görüntüsü elde etmek için yapılan yüz estetiğidir.

BİŞEKTOMİ (HOLLYWOOD YANAĞI ) KALICI MIDIR ?

Bişektomi kalıcı bir işlemdir. Bu operasyonu dolgu uygulamalarından ayıran nokta yüzde kalıcı değişim yapmasıdır. 3-6 ay arasında iyileşme tamamlanarak yüz en iyi haline ulaşır.Bişektomi sonrası elmacık kemikleri belirginleşir, çene hattı yani jawline oluşur.

KİMLERE BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) YAPILIR ? / YAPILMAZ ?

Kilosu normal olmasına rağmen yanakları tombul olan veya kilo verse dahi yanakları incelmeyen 18 yaş sonrası erkek ve kadın herkes bu işlemi yaptırabilir.

Hastalarımızla ameliyat öncesi bişektomiye uygunluğu değerlendirmek için ücretsiz ön görüşme yapıyoruz ya da ön görüşmeye gelemeyen hastalarımızdan fotoğraf talep ediyoruz.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR ?

Bişektomi işlemi öncesi hastalarımızın fotoğraf veya ön görüşme ile yüzlerinin işleme uygun olup olmadıklarını değerlendiriyoruz. Fotoğraf üzerinden hastanın beklentilerini ve bişektominin yüzde hangi etkileri oluşturacağını detaylıca konuşuyoruz. Hastaların ameliyat öncesi en az 6 saat aç ve susuz olması gerekmektedir. Ameliyat öncesi kan tahlilleri , ekg  ve genel muayene ile hastalarımızı işleme hazırlıyoruz.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) NASIL YAPILIR ?

Bişektomi yapıldığında yüz de herhangi bir kesi izinin görülmesi söz konusu değidir. Ağız içerisinden yanak iç mukozasına 1 cm’lik kesi yapılır. Hastanın talebine göre lokal, lokal+sedasyon ve genel anestezi ile yapılabilir. Bizim anestezi tercihimiz lokal veya lokal+sedasyon iledir.

Ortalama 20-30 dakika süren bir operasyondur. Bişektomi işlemi sırasında lokal anestezi uygulaması sonrası ağrı acı hissi olmaz . Ağız içersine kesi yapılan bölgeye eriyen dikiş atılır.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) DE ÇIKAN YAĞ MİKTARI ?

Bişektomi öncesinde kişideki yağ miktarının tespiti mümkün olmayıp  literatüre göre her yanaktan ortalama 4 cc yağ çıkmaktadır. Ancak bichet yağ miktarı tamamen kişisel olup kişinin yüz – yanak yapısına , kilosuna ve genetiğine göre değişmektedir. Klinik tecrübemize göre yağ miktarı her bir yanaktan 2 cc -12 cc arasında değişmektedir.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ ?

Bişektomi işlemi sonrası hastaların yüzünde sargı dikiş ya da morluk olmaz. Yanak bölgelerinde kişiye göre değişen 4 ya da 5 gün kadar süren şişlikler oluşabilirancak ağrı olmaz . İşlem sonrası 2 gün buz uygulaması yaptırıyoruz. Ağız içerisindeki dikişleri aldırmak için gelmeniz gerekmez .  

Bişektomi sonucu kişiye göre değişmekle beraber 1. Aydan başlayarak ortalama 3-6 ay arasında net sonuçlanır.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) SONRASI BESLENME ?

Bişektomi sonrası ağız içerisinde kesi yapıldığı ve dikildiği için beeli bir süre sıcak ve sert yiyeceklerden uzak durulmalı. Yumuşak , ılık ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) SONRASI AĞIZ HİJYENİ ?

Bişektomi sonrasında hastalarımıza enfeksiyon riskini önlemek amacıyla ameliyat sonrası antibiyotik , antienflamatuar ve ağız antiseptiği rutin olarak veriyoruz . Ameliyat sonrası ağız hijyeninin korunması için dikkatli şekilde diş fırçalanması yapılmalıdır.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) SONRASI KONTROL GEREKİR Mİ ?

Ağız içerisinde yapılan kesi eriyen dikişler ile kapatıldığı için hastalarımızın dikiş alınması için gelmesine gerek olmamaktadır. Hastalarımızda özellikle ilk hafta iyileşme sürecini takip etmek amacıyla fotoğraflarını isteyip kontrol sağlıyoruz.

BİŞEKTOMİ ( HOLLYWOOD YANAĞI ) İÇİN ŞEHİR DIŞI / YURT DIŞINDAN GELECEĞİM NE YAPMALIYIM ?

Ameliyat öncesinde şehir dışı veya yurt dışından gelecek ise hastamız  öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Aynı gün içerisinde ameliyat hazırlık işlemlerinizi (tahlil ve resmi işlemler ) yapıp ameliyata alıyoruz. İsterseniz aynı gün otobüs ya da uçak yolculuğu yapıp şehrinize dönebilirsiniz , isterseniz de ameliyattan önceki gün veya ameliyat günü hastanemizde misafirimiz olabilirsiniz.