Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun kıkırdak ve kemik yapısında kişiyi rahatsız eden problemleri çözmek amacı ile genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Burun estetiği ile burun kıkırdak ve kemiğindeki eğrilikler , kemer , burun düşüklüğü , burun büyüklüğü ve burun kanatlarındaki asimetriler düzeltilir

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ ) AMELİYATI ÖNCESİ SÜREÇ NASIL ?

Öncelikle hastalarımızı ameliyat öncesi ön görüşme ve muayene için bekliyoruz. Muayenemizde burun içi herhangi bir patolojisi var mı , burun da görsel açıdan problemleri ve hastanın beklentileri neler detaylıca bilgilendiriyoruz.

Program üzerinden ameliyat sonrası nasıl bir burun şekli istediklerine birlikte karar veriyoruz. Hastaların ön görüşmeye gelememe durumu olursa görüntülü görüşme yapıyoruz ve dört açıdan fotoğraflarını istiyoruz.

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ ) OPERASYONU AĞRILI BİR OPERASYON MUDUR?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için operasyon sırasında ağrı hissetmezsiniz. Ameliyat sonrası ise hafif ağrı kesicilerle çözülecek kadar sızı olur. Çok nadir daha kuvvetli ağrı kesicilere ihtiyaç duyulan ağrılar olabilmektedir.

Burun estetiği sonrası hastaların en büyük yakınması burundan nefes almada zorlanmadır. Bu yakınmayı minimuma indirmek amacıyla oluklu slikon tampon kullanıyoruz. Tamponları ortalama 2-3 gün içerisinde çıkararak hastamızın rahatlamasını sağlıyoruz.                           

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ ) BAŞKA AMELİYATLAR İLE AYNI SEANSTA OLUR MU?

Klinik tecrübemizle çoğu zaman burun estetiği ile beraber birçok işlemi aynı seansta yapıyoruz.

En sık yaptıklarımız ;

  • Kulak estetiği
  • Kepçe kulak operasyonu
  • Kulak küçültme
  • Bişektomi (Hollywood yanağı )
  • Abdominoplasti ( Karın estetiği )
  • Mamoplasti (meme küçültme – büyütme )
  • Liposuction
  • Germe ameliyatları
  • Kol , karın , yüz , bacak germe
  • Botoks , dolgu gibi medikal işlemleri

burun estetiği ile aynı seansta yapıyoruz .

NEFES ALMA PROBLEMİMİ DÜZELTTİRİRKEN BİR YANDAN DA ESTETİK OLARAK BURNUMUN ŞEKLİNİ DÜZELTTİREBİLİR MİYİM?

Hastalarımızın en çok sorduğu sorulardan birisi de budur. Burun estetiği olmak için başvuran hastalarımızın büyük kısmında nefes problemi de mevcuttur. Nefes problemine yol açan en sık karşılaştığımız patoloji septum deviasyonu ve konka hipertrofisidir (burun eti büyüklüğü ) . Aynı seansta hem nefes problemini hem de görsel açıdan memnuniyetsizlikleri gideriyoruz. Her iki işlemin aynı seansta olmasının avantajı burun içerisindeki kıkırdakları burun şekillendirme de kullanabilmemizdir.

AÇIK TEKNİK Mİ KAPALI TEKNİK Mİ?

Kapalı teknik rinoplastide tüm kesiler burun içerisinden yapılırken , açık teknik rinoplastide burun tabanından yapılan ufak bir kesi ile ameliyata başlanır. Kıkırdak ve kemik bölgeye yapılan müdahaleler hemen hemen aynıdır. Açık rinoplasti tekniği ile burun kıkırdak ve kemik yapıları daha ayrıntılı şekillendirilebilir. Özellikle burun  ucunda problemi olan kişilerde açık teknik burun ameliyatı kullanılması daha uygundur. Kapalı teknik ise daha çok burunda ciddi bir şekil bozukluğu yoksa tercih edilir.

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ ) OPERASYONU SONRASINDA BELİRGİN AMELİYAT İZLERİM OLACAK MI?

Burun estetiği operasyonunda yapılan kesi ve dikişler kontrollü yapılıp milimetrik olduğu için gözle görülmesi çok zordur. Aylar geçtikçe burun tabanındaki minik kesi izi de belli belirsiz hale gelir.

SİGARA İÇMEK BURUN ESTETİĞİ OPERASYONUNDAN SONRA İYİLEŞMEYİ ETKİLER Mİ?

Bütün cerrahi operasyonlarda, sigara içmek iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler. Estetik ameliyatlarında özellikle burun estetiğinde sonucu gösteren ana yapı burun cildi olduğundan dolayı ameliyat sonrasındaki yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir.

HANGİ GREFT MATERYALLERİNİ KULLANIYORSUNUZ?

Kıkırdak greft için ilk tercih hastanın kendi kıkırdak dokusudur. Nazal septum, septal kıkırdak ameliyat bölgesinde olduğu için en uygun grefttir. Burun estetiği operasyonu esnasında alınır. Ancak bazı durumlarda fazladan greft gerekebilir. Böyle vakalarda kulağın strüktürel olmayan kısımları ya da esnek bir yapıya sahip olan kaburga kemiğinden bir parça kullanılabilir.

ANESTEZİDEN UYANDIKTAN NE KADAR SONRA BİR ŞEY YİYEBİLİRİM?

Diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği operasyonundan bir gece önce ve gece yarısından sonra bir şey yememelisiniz. Herhangi bir komplikasyon olmaması için midenizin boş olması gerekmektedir. Operasyon sonrası anesteziden uyandıktan yaklaşık iki-üç sonra hafif gıdalar eşliğinde yiyip içmeye başlayabilirsiniz.

OPERASYONUMDAN HEMEN SONRA EVE GİDEBİLİR MİYİM?

Operasyondan çıktığınızda yaklaşık dört saat gözetimimizde kaldıktan sonra yanınızda refakatçinizle birlikte evinize gidebilirsiniz. Ancak ilk gün hastanede kalmanızı ve bu süreçte size yardımcı olabilecek bir yakınınızı yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. Rinoplasti operasyonu sonrası genel anestezi almış olacağınızdan, ilaç vücudunuzdan tamamen atılana kadar en az 24 saat araç kullanmamanızı öneririz.

BURUN ESTETİĞİ OPERASYONUMDAN SONRA DİKİŞLER NE ZAMAN ALINACAK?

Açık teknik rinoplastide dikişler yedinci günde alınır. Burun içine atılan dikişler zamanla kendi kendine eridiğinden alınması gerekmez.

BURUN ESTETİĞİ OPERASYONUNDAN SONRA KAÇ DEFA KONTROLE GELMEM GEREKECEK?

Burun estetiği sonrası hastalarımızı aynı gün veya ertesi gün taburcu ettikten sonra 5.- 7. gün alçı çıkarımı için görüyoruz. Uzun dönemdeki takip için 1.- 3.- 6. ve 12. ay da kontrol ediyoruz.

SPORA NE ZAMAN BAŞLAYABİLİRİM?

Burun estetiğinden birkaç gün tempolu yürümeye başlayabilirsiniz. Ağırlık çalışmaları ve diğer hareketli aktiviteler için bir ay kadar beklemelisiniz. Bir ayın sonunda her tür sportif aktivitenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta burnunuzu 6 ay boyunca direkt darbelerden sakınmalısınız. Devam edeceğiniz spor aktivitelerini düşünürken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ ) SONRASI BURUN NE ZAMAN OTURUR ?

İlk 3 ay burun ödeminin %70-80 ‘i geçecektir. Ancak ortalama 1 yıl (kalın ciltlerde 2 yıla kadar uzayabilir)burun iyileşme süreci devam edecektir. Bu, burnun değiştirilemez doğasıdır.Operasyon sonrası hastalarımızı görme aralıklarımız da buna göre düzenlenmiştir.