Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayu0131n!
0212 515 18 18

Çocuklarda COVID-19

Çocuklarda COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

Çocukların önemli bir kısmı (%25 civarı) koronavirüsü asemptomatik olarak yani herhangi bir belirti göstermeden geçirmektedir. Bu durum çocuklar için pozitif bir durum olsa da, çevreleri için bir tehdittir. Zira hastalığını asemptomatik olarak geçiren çocuk, hastalıktan kendisi etkilenmese bile virüsü diğer insanlara yayma kapasitesine sahip olacaktır. Aynı zamanda belirli kronik hastalıklara sahip olan çocuklar koronavirüsten etkilenme konusunda çok daha riskli durumdadır. Bunlar; 

  • Sinir sistemi hastalıkları, 
  • Metabolizmik bozukluklar, 
  • Kalıtsal hastalıklar, 
  • Bağışıklık sistemine zarar veren otoimmün hastalıklar,
  • Şeker hastalığı, 
  • Astım, 
  • KOAH ve benzeri akciğer hastalıkları olarak sıralanabilir.

Hastalığı geçiren çocuklarda da genel olarak yetişkin kişilerle benzer belirtiler görülmektedir. Ek olarak çocuklarda görülen ateş, 2-3 gün süresince devam ettikten sonra düzelip tekrar ortaya çıkabilir. Yani ateşin seyri inişli çıkışlı bir şekilde olabilir.

Koronavirüsün erken teşhis edildiği durumlarda hastaların tedavisinin oldukça kolaylaştığı bilinmektedir. Başta hafif belirtiler görülse bile hastalık aniden akciğerleri ele geçirebilmekte ve oldukça riskli bir hal alabilmektedir. Diğer yandan hastalığın ortaya çıktığı ilk dönemlerde çocuklarda pek büyük rahatsızlıklar ortaya çıkarmayan koronavirüs, günümüzde farklı mutasyonların tetiklenmesiyle farklı bir boyut kazanmıştır. Bu yüzden yukarıdaki belirtilerin birkaç tanesini kendinizde veya yakınlarınızda gördüğünüzde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve PCR testi yaptırmanız gerekmektedir. 

Bebeklerde COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 hastalığı, toplumdaki genel kanının aksine, küçük çocuklara hatta bebeklere dahi bulaşabilmektedir. Koronavirüs hastalığı bebeklerde genel olarak grip-nezle belirtileri gösterir. Bebeklerde koronavirüs belirtilerini kusma, ishal, iştah kaybı, sürekli uykulu görünme hali, emme problemleri, öksürük ve halsizlik şeklinde sıralayabiliriz. Küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde genel olarak ölüm oranı düşüktür. Ancak artık mutasyonlu virüslerin de oldukça yaygın şekilde görüldüğü unutulmamalıdır. Bu yüzden bebekler de risk kategorisindedir. Bunun yanında bir bebek koronavirüs geçirdiğinde bu hastalığın onun gelişimini ne denli etkileyeceği hala tam olarak saptanamamıştır.

Koronavirüs, bebeklerde genel olarak hafif belirtilerle kendini gösterir. Ancak kimi durumlarda akciğer tam olarak gelişemediği için bebek nefes almakta büyük güçlük yaşayabilir ve hatta nefes darlığına zatürre gibi hastalıklar da eşlik edebilir. Bunun yanında bebeklerde koronavirüsün sonucu olarak yoğun bir ishal de görülebilir. Bu da henüz bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olan bebek için oldukça ciddi bir sorundur.