Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayu0131n!
0212 515 18 18

Doppler Usg Nedir?

Doppler Usg Nedir?​

Doppler ultrason görüntüleme tekniğinin bir türü olarak yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan tıbbi bir görüntüleme yöntemidir. Genellikle damarlardaki kan akışının tespit edilmesi için kullanılır. Yüksek frekanslı ses dalgaları kan damarlarının görüntüsünü elde etmek için başvurulan bir tekniktir.

Doppler Ne için Kullanılır?

Bu görüntüleme yöntemi bazı hastalıkların teşhisi için kullanılmaktadır. Bu hastalıklar arasında damar tıkanıklıkları, bacak kan damarlarındaki akış bozuklukları, kalp kapak sorunları, damar tıkanıklığı ve damar daralması gibi daha bir çok rahatsızlık sayılabilmektedir. Doppler yöntemi sıklıkla kalp damar tıkanıklıklarını teşhis etmek ve anne karnındaki bebeğin sağlık durumunun görüntülenmesi için kullanılabilmektedir. Görüntüleme sonuçlarında göre doktorlar tarafından tedavi planları yapılmaktadır.

Kan akış hızında sorun olan yerler damar tıkanıklığının veya damar daralmasının olduğu yerleri işaret edebilmektedir. Görüntüleme doktor veya teknisyen tarafından yapılabilir. Görüntülemenin ardından uzman radyoloji doktoru tarafından rapor hazırlanmaktadır.

Genellikle Kimlerde Tercih Edilir?

Bu görüntüleme yöntemi damar bozuklukları olduğu şüphesi duyulan herkese uygulanabilir. Bununla birlikte herhangi bir şüphe oluşmadan kontrol ve erken tespit amacıyla da tercih edilebilmektedir. Testin uygulanmasına doktor tarafından yapılan muayene sonrasında karar verilir. Doppler ses dalgalarını kullanarak görüntüleme sağlar. Bu şekilde diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla hekimler ve sağlık profesyonelleri tarafından daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu görüntüleme yöntemi sayesinde damar akış sorunları tespit edilebilir. Aynı zamanda bacak damarlarında meydana gelen kireçlenme sorununun teşhis edilmesi için de oldukça önemli bir yöntemdir.

Doppler Nasıl Yapılır?

Görüntüleme özel tasarlanmış ultrason başlığını kullanılmaktadır. Başlık çekim yapılacak bölgede gezdirilir. Gerekli durumlarda ultrason başlığı farklı alanlarda da dolaştırılarak kan akışının sorunlu olduğu bölgeler tespit edilir. Bu yöntem çoğu zaman kontrast madde almanın mümkün olmadığı durumlarda tercih edilebilmektedir. Bu nedenle daha karmaşık ve detaylı bir çaba isteyen bir tekniktir. Görüntülemeyi gerçekleştirecek doktor ve teknisyenlerin profesyonel yaklaşımı rapor aşamasını doğrudan etkileyebilmektedir. Damar tıkanıklığı sorunlarının belirli bir kısmi bu görüntüleme yöntemiyle teşhis edilebilir.