Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Göz Sağlığı Ve Hastalıkları

Göz Sağlığı Ve Hastalıkları

Günümüzde bilgisayar ve diğer ekranlı araçların hayatımızda giderek artan oranda yer kaplamaya başlaması ile birlikte zaten yoğun olarak kullandığımız gözlerimizin iş yükü daha da artmıştır. Ayrıca insanların bulunduğu ortamda artık daha sık kullanılan klima ve ısıtma sistemleri gibi iklimlendiriciler gözlerimizi daha da fazla zorlamaktadır. Tüm bu gelişmeler eskiden daha az görülen göz hastalıklarının sıklıklarının artmasına veya daha önce tarif edilmemiş hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadırlar.

 

Düzenli olarak yaptırılacak göz muayeneleri sadece bu hastalıkların erken teşhis edilmesine değil diğer sistemik hastalıkların da erken tanınmasına faydalıdır. Örneğin henüz bulguları ortaya çıkmamış bir beyin tümörünü rutin bir göz muayenesi esnasında saptamak ve erken tedavi edilmesini sağlamak hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca düzenli olarak yaptırılacak göz muayenesi göz tansiyonu gibi hiçbir bulgu vermeyen göz hastalıklarının da erken yakalanarak en iyi şekilde tedavi edilmesini sağlar. Bu içeriğin amacı yıllık göz muayenesinin önemini vurgulamak ve sık görülen bazı göz hastalıkları ile ilgili bilgi vermektir.

banner-goz3
Hastanemizde Tedavi Edilen Göz Hastalıkları
  • Hastanemizde Tedavi Edilen Göz Hastalıkları
  • Çocuklarda Göz Muayenesi
  • Diyabete Bağlı Göz Hastalığı
  • Göz Tansiyonu (Glokom)
  • Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)
  • Katarakt

Çocuklarda Göz Muayenesi

Yeni doğan bir çocuğun görme keskinliği yaklaşık %10 civarındadır ve erişkin seviyelerine 3 yaş civarında ulaşır. Bu süreçte göz gelişiminin düzgün olabilmesi için gözün yapısının normal olması ve herhangi bir kırma kusurunun olmaması gerekir. Aksi takdirde çocukta göz tembelliği gelişir ve bu durumun tedavisi ilerleyen yaş ile birlikte zorlaşır. Olası bir göz tembelliğinin ebeveynler tarafından tespiti çok zordur. Bu nedenle, hiçbir şikayeti olmasa tüm çocukların en geç 3 yaşına kadar bir göz doktoru tarafından muayene edilmesidir.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığı

Diyabet tüm vücudumuzda olduğu gibi gözümüzde de kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu hasarlar genellikle görme merkezinde sıvı birikmesi veya retina tabakası dediğimiz gözün görmeden sorumlu esas bölgesinde kanamalar şeklindedir. Bu bozukluklar erken fark edilip tedavi edilmesi hayati öneme sahiptir. Diyabete bağlı bozukluklar tanı konulduktan yıllar sonra ortaya çıkabileceği gibi teşhis sırasında da bulunabilir. Bu nedenle diyabet tanısı konulan hastaların en kısa sürede bir göz dibi muayenesi yaptırmaları ve bu muayeneyi yılda bir tekrarlamaları gerekmektedir.

Göz Tansiyonu (Glokom)

Glokom sinsi seyirli bir hastalıktır. Çoğu zaman bir şikayete yol açmaz ve ancak başka bir şikayetle veya rutin muayene için göz doktoruna başvuran kişilerde doktorun şüphelenmesi ile tanı konulur. Bu göz doktorlarının en çok üzerinde durduğu konulardan birisidir çünkü oluşan hasarı tedavi etmek mümkün değildir. Bizim amacımız olabildiğince erken aşamada tanıyı koyup hastalığın ilerlemesini durdurmaktır. Ailesinde göz tansiyonu bulunan kişiler özellikle risk altındadır ve mutlaka yılda bir kere göz tansiyonlarını ölçtürmeleri önerilir. Ailesinde göz tansiyonu bulunmayan kişilerin ise 40 yaşından sonra yılda veya iki yılda bir göz tansiyonlarını ölçtürmeleri akıllıca olacaktır.

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)

Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte gözümüzün retina tabakasında bazı değişiklikler meydana gelir. Bu durum çoğu zaman görmeyi etkilemez ve temel olarak saçımızın beyazlaşmasından farkı yoktur. Fakat bazı kişilerde bu süreç farklı bir şekilde seyreder bir hastalık halini alır. Hastalar genellikle 55 yaş üzerindedir. Öncelikle yüzleri tanımakta ve yakın gözlüğüyle bile kitap okumakta zorlanmaya başlarlar. Hastalık kuru ve yaş tip olmak üzere ikiye ayrılır. Kuru tipte ilerleme daha yavaş olup tedavide göz sağlığı için özel hazırlanmış vitaminlerden yararlanılır. Yaş tipte ise göz içine enjeksiyon uygulanır. Hastalık genetik yatkınlık gösterdiği için 55 yaş ve üzerindeki yakınlarının da mutlaka göz muayenesi olması önerilir. Sigara hastalığın en büyük düşmanıdır, hastaların ve yakınlarının sigara kullanmamaları şiddetle tavsiye edilir.

Katarakt

Katarakt gözümüzün içinde bulunan ve görmemizi sağlayan göz içi merceğinin saydam yapısını kaybederek görme azalmasına yol açmasıdır. Genellikle ileri yaşın bir hastalığıdır fakat gençlerde de görülebilir. Tek tedavi yöntemi ameliyat ile göz içi merceğinin alınarak yerine suni merceğin yerleştirilmesidir. Yerleştirilecek olan suni mercek sadece uzağı gösteren bir tipte veya hem uzağı hem de yakını gösteren bir türde olabilir. Ameliyat lokal anestezi ile hasta uyutulmadan gerçekleştirilir ve hastanede kalmayı gerektirmez. Göz bir gün süre ile kapalı kalır, hasta normal hayatına 3-4 gün sonra kaldığı yerden devam edebilir.

Opening Hours

Mon - Sat

9.00 to 17.00

Mon - Sat

9.00 to 17.00

Mon - Sat

9.00 to 17.00

Company Profile

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt