Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

İp Askı

İp askı

Günümüzde cilt altına konulan ipler ile yüz germe işlemi kaş kaldırma , göz ekseni değiştirme (fox eyes-badem göz) gibi işlemeri 10 dakikalar içinde yapmak ve erken sonuç almak mümkündür.Bu uygulamalar için çeşitli ipler üretilmiştir. İlk olarak PDO kullanıma girmiş yaşlılıkla ortaya çıkan yüz sarkmalarını düzeltmek için kullanılmıştır. Daha sonra iplerin kullanım alanları geliştikçe PLLA ve PCL gibi yeni iplikler elde edilmiştir. Yeni iplerle yeni tekniklerle komplikasyon oranı gitgide güşmüştür.
PDO ip askı açılımı polidioksandır.Plla ipler ise polilaktik asitten üretilir. Vücutta uyugulama sonrası biyolojik olarak parçalanabilir.Laktik asit, glukoz ve karbondioksite çevirerek parçalanır; metabolize edilir. PCL ip ise polikarbolaktan yapıdadır.Bunlar PDOya göre daha geç erirler ve çok daha kalıcıdırlar.En son kullanıma giren vücutta metobolize olmayan polyester ve silikon temelli ipler de mevcuttur. Bu ipler hiç bir zaman erimez ve yok olmaz.
Askılar genel anlamda uygulama ve üretim yöntemine bağlı olarak Fransız ve Cog askı olarak ikiye ayrılabilir.Cog askı gauçh olarak tabir edilen çeşitli kalınlıklarda ve çeşitli uzunluklarda ki kanüllerin içinde piyasaya sürülür.
Cog askı uygulama yönteminde kanül gerdirilmek istenilen bölgeye küçük bir needle ile delinen delikten girilerek ciltaltından ilerelemek sureti ile yapılmaktadır. Hedef bölgeye ulaşıldığı zaman ipi içerde bırakacak şekilde cog kendi etrafında çevirilerek geri çekilir.Böylelikle ip içeride kalır.İpin üzerinde ki balık kılçığıı görünümündeki aksi yönlü dişler sayesinde doku istenildiği kadar gerilerek ip bırakılır.

 

Fransız askı şeklinde üretilmiş ipler ile teknik çok daha farklıdır.Bu iplerde bir ip ve iki ucunda çeşitli uzunluklardaki iğneler bulunan bir set halinde piyasaya sürülür.Teknikte ipin kalınlığından daha kalın bir needle ile asma noktası seçilir.İpin tam ortasına kadar needle vasıtası ile açılan kanaldan geçirdikten sonra aynı deliklerden iki uzun iğne ile girerek hedef bölgelerden çıkılır.İpin üzerinde ki balık kılçığı tabir edilen dişler kullanılarak doku istenildiği kadar gerdirilir.

 

İp tiplerinde bilinmesi gerekenlerden biride iplerin üzerindeki dişlerin üretim yöntemine göre çeşitlilik göstermesidir ki buda kalıcılık ve efekti çok etkilemektedir.Biz kliniğimizde moulding baskı teknolojili ipleri tercih etmekteyiz. Cuting yani bir ip üretildikten sonra üzerine atılan kesiklerle dişlendirme işlemi yapılmış iplerde dokuya tutunmada ve sabitlikte problemler görülebilir.

 

Askılama işlemlerinin hepsini yüzeyel dokuya lokal anestezi uygulayarak acısız bir şekilde uygulamak mümkündür.Kaldı ki ciltaltı dokuda reseptör yani alıcı bulunmadığı için uyuşturulmayan bölgeleri dahi işlem esnasında hissetmek mümkün değildir. Bu sebeple bazı meslektaşlarımız sadece giriş ve çıkış noktalarına lokal anestezi yapmayı tercih etmektedirler.Kliniğimizde işlemden önce hasta konforunu sağlayabilmek için tüm traseyi uyuşturmaktayız. Tercih eden hastalarımıza genel anestezi veya sedasyon altında ameliyathanede işlem yapabilmekteyiz.