Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Kepçe Kulak (Otoplasti) Nedir?

Kepçe Kulak (Otoplasti) Nedir?​

Yelken kulak olarakta adlandırılan kepçe kulak anamolisi doğumsal olarak konkal kıkırdağın büyüklüğü ve antihelix kıvrımının zayıflığı nedeniyle oluşan yapısal kulak bozukluğunun cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir. Genellikle her iki kulakta birden görülmekle beraber bazı kişilerde tek kulak kepçe kulak görünümünde olabilir. Kadınlar saçlarını açık bırakarak sorunu gizleyebilse de erkekler de bu mümkün olmadığından genellikle bu işlemi daha sık tercih edenler erkekler olur .

KEPÇE KULAK (OTOPLASTİ) AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Kepçe kulak operasyonunu ameliyathane şartlarında lokal anestezi ile yapıyoruz. Ancak hastamız küçük yaşta veya lokal anesteziye dair korkuları var ise genel anestezi ile yapıyoruz.

Lokal anestezi ile yapmamızın bize sağladığı avantaj hastanın iki kulak arasındaki

Ortalama ameliyat süresi 2 saattir. Cerrahın tekniğine ve kulaktaki sorunlara göre kulağın önünde veya arka kısmından operasyon yapılabilir. Kesiler genel olarak kulak arkasından olduğu için estetik soruna yol açacak herhangi bir iz oluşmaz . Ameliyat asla işitme problemine yol açmaz . Ameliyat arasında ve bitiminde hastalarımıza kulaklarının son durumunu ayna ile gösteriyoruz. Bu sayede hastalarımız sonucu önceden görmüş olup sargı sonrası bir sürpriz ile karşılaşmıyorlar.

KEPÇE KULAK (OTOPLASTİ) AMELİYATI NE ZAMAN ve KİMLERE YAPILIR ?

Kepçe kulak onarımı 6 yaş itibari ile yapılabilmektedir. Çocuklarda psikolojik travma yaratmaması için ameliyatın geciktirilmemesi gerekmektedir. Ameliyatın üst yaş sınırı yoktur.

Kepçe kulak onarımı ;

  • Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların (antihelix) olmaması ,
  • Kulak kıkırdaklarının gevşek yapıya sahip olması ,
  • Kafa ile kulak arasındaki açının geniş olması ,

durumlarında yapılır.

KEPÇE KULAK (OTOPLASTİ) AMELİYATI ÖNCESİ NELER YAPILMALIDIR ?

Kepçe kulak onarımı öncesi hastalarımızın fotoğraf veya ön görüşme ile kulaklarının işleme uygun olup olmadıklarını değerlendiriyoruz. Fotoğraf üzerinden hastanın beklentilerini ve nasıl bir sonuç ile karşılaşacağını detaylıca konuşuyoruz. Hastaların ameliyat öncesi en az 6 saat aç ve susuz olması gerekmektedir. Ameliyat öncesi kan tahlilleri , ekg  ve genel muayene ile hastalarımızı işleme hazırlıyoruz.

KEPÇE KULAK (OTOPLASTİ) AMELİYATI SONRASI NELER YAPILIR /İYİLEŞME SÜRECİ NASIL ?

Kepçe kulak onarımı sonrası kulaklarda ortalama 3-7 gün arası sargı kalmaktadır. Sargı sonrası ortalama 1 ay açılma riskini minimuma indirmek için tenisçi bandı kullanılması önerilir.

Dikişleri 7-10 gün içerisinde alıyoruz.

1 hafta boyunca kulaklara su temasından kaçınılmalıdır. Özellikle ilk 3 ay kulak travmasından uzak durulmalıdır.