Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Kulak Küçültme Nedir?

Kulak Küçültme Nedir?

Kulak boyutunu kişinin baş boyutuna göre orantısız şekilde büyük olduğunda yapılan cerrahi bir işlemdir. Kulağın skafa ve lobül (kulak memesi) bölgesinde küçültme işlemi yapılır.  Kulak memesindeki büyüklük doğumsal veya özellikle kadınlarda yanlış küpe kullanımına bağlı sonradan da olmaktadır.

KULAK KÜÇÜLTME İLE KEPÇE KULAK AMELİYATI AYNI MI?

Kulak küçültme sanılanın aksine kepçe kulak (otoplasti) ameliyatından tamamen farklıdır. Kepçe kulak ameliyatı ile kombine edilebilir.

Kepçe kulak ameliyatında kulağın kafa ile olan açısı normal dereceye getirilirken kulağın boyutlarında herhangi bir değişim olmaz.

Kepçe kulak nedeni kulak memesi ve skafa bölgesindeki açıklık ise kulak küçültme işlemi ile bu kepçelik sorunu da giderilebilir. Kepçe kulak işleminde açılma riski kulak küçültme de yoktur.

KULAK KÜÇÜLTME AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Kulak küçültme ameliyatını ameliyathane koşullarında lokal anestezi ile yapıyoruz. Ameliyat süresi ortalama 2 saat kadardır. Ameliyat sonrası kepçe kulağın aksine kulak küçültme de sargı olmaz sadece dikiş bölgelerine ufak ten rengi bantlar kullanılır. Ameliyatı takiben hastamızı odasında istirahat ettirip 1 saat sonra taburcu ediyoruz.  

KULAK KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI SÜREÇ ?

Kulak küçültme işleminden sonra kulaklardaki bantlar 1-3 gün arasında çıkarılıp pansuman yapılır. Ameliyat sonrası kulaklarda morluk olmaz şişlikler de hafif derece de olup 3-4 gün sürer. Dikiş alımı için hastalar en erken 10. Gün kontrole çağırılır. Şehir dışı ya da yurt dışı hastalarımız ameliyat sonrası aynı gün dahi araç kullanabilir , otobüs ya da uçak yolculuğu yapabilir. Kontrol sürecinde burada olmayan hastalarımız pansumanı ya da dikiş alımını bulundukları yer de herhangi bir sağlık merkezinde yaptırabilirler.

KULAK KÜÇÜLTMEDEN SONRA İZ KALIR MI ?

Kulağın lobül (kulak memesi) bölgesinde iz kalma durumu olmaz. Ancak skafa bölgesi yani kulağın üst kısmındaki birleşim yerinde izler silik olarak görünebilir. Kıvrım kısmına denk geldiği için dikkat çekmez.