Yaman Cerrahi Tıp Merkezi

Bizi Arayın!
0212 515 18 18

Röntgen Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Röntgen, iç organların görüntülemesi işlemi yapılırken kullanılır. Özellikle x ışınları sayesinde dokular ve kemikler de kolay bir şekilde görüntülenebilir.

Röntgen Nedir?

Röntgen çekimi genellikle uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Röntgende x ışınları kullanılarak vücutta yer alan iç kısımların görünür olması sağlanmaktadır. Röntgen çekimlerinde doku ve kemik çeşitleri siyah ve beyaz bir şekilde görülür. Bunun nedeni ise dokuların birbirinden farklı olması olarak gösterilebilir.

 

Röntgen çekimi sırasında radyasyon verilir. Ayrıca en fazla radyasyonu ise kemikler çekmektedir. Röntgen çekimi sırasında ciğer bölümü siyah olarak bilinmektedir. Genellikle vücuttaki kırıkların tespit edilmesi için röntgen cihazı kullanılır. Hekimler zatürre ve ya meme kanseri hastalıklarını tespit etmek için de röntgen cihazından görüntüleme isterler.

Röntgen Nasıl Çalışır?

Röntgen mutlaka uzman kişi tarafından kullanılır. Hastanelerde yer alan röntgen cihazı kullanılırken bazı detaylara da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle röntgen çekimi yapılacak olan hasta x ışını tüpü ve cihazın masası arasında konumlandırılır. Hemen ardından hastanın vücudundan röntgen ışınları geçer. Röntgen cihazında yer alan x ışınları çekim yapılan hastayı geçerek cihazın masasına ulaşma sağlar.

Röntgen Neden ve Nasıl Çekilir?

Röntgen çekimi vücudun farklı bölümlerindeki hastalıkların tespit edilmesi için kullanılır. Bilgisayarlı tomografi ile damarlarda bulunan pıhtılar belirlenir. Ayrıca böbrek, üreter ve mesane röntgeni de idrar yollarında bulunan problemlerin bulunmasında kullanılır. Çene, diş ve ağız ile ilgili sorunların tespit edilmesi için de diş röntgeni çekilir. Kemik röntgenleri ise kemikteki kırılma ve zedelenmeleri tespit etmek için kullanılır. Kişilerin göğüs bölgelerindeki doku ve organları görüntülemek için göğüs röntgeni çekilir. Ayrıca akciğer ile alakalı durumları tespit etmek için akciğer röntgeni çekilmektedir.

 

Vücuttaki kemik kırıkları ve ya çeşitli hastalıkların tespitinde röntgen cihazından yardım alınır. Hastanelerde yapılan röntgen çekimi radyografi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Diş doktorları tarafından da röntgen çekimi yapılabilir. Röntgen çekimi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Özellikle röntgen çekimi sırasında vücut belli miktarda radyasyona maruz kalır. Röntgen çekiminde ortaya çıkan radyasyon miktarı ise çok yüksek değildir.

Röntgen Kim Tarafından Bulunmuştur?

Alman bilim insanı Wilhelm Conrad Röntgen tarafından röntgen ışınları bulunmuştur. Nobel Fizik Ödülü sahibi olan Wilhelm Conrad Röntgen tarafından keşfedilen bu icat fizik ve tıp dünyasında büyük bir heyecan ile karşılandı. Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen yaptığı deneyler sırasında röntgeni bularak 28 Aralık 1895 yılında keşfini de resmi olarak duyurmuştur. Alman bilim insanı Wilhelm Conrad Röntgen tarafından x- ışını tüpü bulunarak önemli bir icada imza atılmıştır. Röntgenin keşfi nedeniyle hastalıklar da daha kolay tespit edilebilir.

 

Röntgen cihazları ile çekim yapıldığı sırada istenilen oranda x ışını kullanılabilir. Özellikle röntgen sayesinde ameliyata gerek kalmadan hastalarında iç organlarında meydana gelen sorunlar tespit edilebilir. İç organlarda ne tür hastalıklar olduğu röntgen cihazı kullanılarak bulunabilir. Doktorların hastalık teşhisi koyabilmeleri için röntgen çekimi gerekmektedir. Radyografi ve radyoskopi çoğunlukla kullanılır.

 

Statik görüntüleme yapabilmek adına radyografi cihazı kullanılır. Ayrıca radyoskopi cihazı da dinamik bir görünüm elde edilmesi için kullanılmaktadır. Röntgen çekilecek olan bölge tekniğe göre değişkenlik göstermektedir. Vücuttaki sorunların doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için röntgen cihazı kullanılması gerekmektedir.